Rodzina mocna „słowem”.
19 sposobów na wzbogacenie życia rodzinnego.

 

Jak świadomie używać języka?

„Mocne rodziny podkreślają, że dobra komunikacja nie koniecznie się po prostu „zdarza”; zwykle wymaga ona czasu i praktyki”, Nick Stinnett i John DeFrain

Rodzina jest najważniejszym miejscem, w którym dzieci od małego uczą się co mówić i jak mówić. A od kogo? Od rodziców i dorosłych, z którymi mają najwięcej kontaktu, czyli również dziadków i opiekunek.

Antyprzykład to dobry przykład!

Ostatnio robiąc zakupy byłam świadkiem sytuacji, w której moją szczególną uwagę przykuła starsza pani z dwójką dzieci w wieku około 6 – 7 lat, a tak naprawdę to co i jak mówiła do wnucząt. Usłyszałam nagle wypowiedziane surowym głosem zdanie: „Ty zawsze musisz coś zgubić. Brawo, genialnie! Wiedziałam, że tak będzie”. Dziecko się skuliło i wycofało, na jego twarzy pojawił się smutek i niepewność.

Zaczęłam analizować tę sytuację i umocniłam się w przekonaniu, że słowa mają potężną moc. Dlatego postanowiłam ten temat poruszyć. Co się tak naprawdę wydarzyło? Na pozór nic szczególnego, ale konsekwencje takich zachowań mogą wywierać trwały wpływ na Twoje dziecko,  jego poczucie własnej wartości i szacunek do siebie samego oraz innych osób. Dziecko chłonie zachowania jak gąbka i może pomyśleć: „Przecież jeżeli najbliżsi tak robią to tak właśnie należy robić”. Ja zauważyłam w zachowaniu babci:  publiczne ośmieszanie i poniżanie wnuka, ironię, bolesną ocenę i generalizowanie (użyła słowa „zawsze”) oraz  prorokowanie.  A co jeśli takie sytuacje mają miejsce częściej? Jak mogą wpłynąć na zachowanie dziecka w przyszłości? Mogą skutkować poddaniem się dziecka i rezygnacją – skoro i tak wiadomo, co będzie, to po co się starać? Babciu, czy o to Ci chodziło? Myślę, że babcia świadomie nie chciałaby zranić wnuka!

I TU świadome używanie języka przybywa na pomoc.

Aby lepiej zobrazować tę kwestię i poczuć, chcę Cię teraz zaprosić do krótkiego ćwiczenia pt. „6 słów”.

Wybierz dowolne 2 słowa z poniższych 3:
cierpieć, podły, tragedia

Wytwórz w głowie obrazy, które do nich pasują.
Czy były one przyjemne?

Napisz zdanie z tymi wyrazami.
Czy było ono przyjemne?

A teraz wybierz dowolne 2 słowa z kolejnych 3:
miłość, szczęśliwy, zabawa

Wytwórz w głowie obrazy, które do nich pasują.
Czy były one przyjemne?

Napisz zdanie z tymi wyrazami.
Czy było ono przyjemne?

To mały eksperyment, który pokazuje, że jeżeli kawałek papieru z wypisanymi na nim słowami potrafi w kilka sekund przygnębić lub podnieść na duchu, to pomyśl, jaki wpływ na innych oraz na Ciebie mogą wywierać słowa, które wypowiadasz!

Jako rodzic jesteś najlepszym nauczycielem swojego dziecka, bo dzieci uczą się tego, z czym obcują, z czym mają do czynienia na co dzień.

Dlatego obserwuj bacznie siebie i świadomie korzystaj z poniższych wskazówek, aby wzbogacać swoje życie rodzinne. Ta „mapa zachowań” może również wnieść nową wartość w relacjach w Twojej pracy.

19 sposobów na wzbogacenie życia rodzinnego

tab

 

Podsumowując  chciałabym zwrócić Twoją uwagę na to, że słowa potrafią odmieniać życie ludzi na lepsze albo gorsze. Dlatego w rozmowie z dzieckiem pamiętaj, że słowa nie tylko są potężne, ale mogą wywierać trwały wpływ na Twoje dziecko więc używaj ich w miarę możliwości świadomie i z umiarem.

„Żyjemy w oceanie słów, ale podobnie jak ryby
w wodzie często nie jesteśmy tego świadomi”
Stuart Chase

 

Napisz do nas – goen@goen.pl:

  1. Czy zauważasz ten problem u siebie i u innych co mówić i jak mówić?
  2. Jak sobie radzisz z tym problemem?
  3. Jeśli masz pytania, wątpliwości  – napisz – na wszystkie odpowiemy – bądźmy w kontakcie.

Pozdrawiam,

Bogna Gąsiorowska
Trener Rozwoju Dziecka i Rodzica