Cyber Rodzina.
Ucz siebie i dziecko celowo korzystać z Internetu!

 

Najciemniej pod latarnią!

Impulsem do poruszenia tematu bezpieczeństwa w Internecie, nie tylko dzieci ale wręcz całej rodziny stał się pewien incydent i idąca w ślad za nim refleksja.

Wczoraj jeden z rodziców opowiedział mi, jak wracając z synem z kontrolnej wizyty u stomatologa nagle usłyszał z ust dziesięciolatka: „Tato, czy ty nie kochasz mamy?” Pytanie padło jak grom z jasnego nieba. Ojciec zamarł jak słup soli. Zaczął drążyć temat. Co się okazało?

Czekając na wizytę syn poprosił tatę o komórkę, bo chciał posłuchać muzyki. Wchodząc do przeglądarki trafił na stronę, jak to określił o „seksie”.
Dlaczego? Dla ojca wytłumaczenie było proste ale dla syna wcale takie nie było.

Rodzice przygotowując się do „pogadanki” z synem nt. zagrożeń w sieci sprawdzali „oczami dziecka” jak łatwy jest dostęp w Internecie do niepożądanych treści wpisując różne hasła np. „króliczek”.

Rodzice znali swoje intencje, dziesięciolatek ich nie znał! W tej sytuacji zdali sobie sprawę z tego, że narazili swoje dziecko na niepotrzebne projekcje, czyli domysły. Na szczęście dużo rozmawiają i ta wzajemna otwartość i zaufanie zaowocowały tym, że ich syn od razu podzielił się z tatą myślą, która zakiełkowała w jego głowie.

„Bezpieczeństwo Twojego dziecka w Internecie”

Słuchając tej historii przypomniała mi się nasza kampania „Bezpieczeństwo Twojego dziecka w Internecie”, którą rozpoczęliśmy podczas Dnia Dziecka organizowanego przez Radio Zet i kontynuowaliśmy podczas wakacji  w Internecie i przy wsparciu Partnerów:  HRNews, Fundacji Pasja do Edukacji i Rozwoju, Kongresu Kobiet, Chwalmy Mamy, Studenckiego Forum Business Centre Club Łódź, Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Fundacji Kuźnia Skrzydeł, Przedsiębiorczej Kobiety w Łodzi, Optyka Błaszczyk, Makowej Panienki.

Dziękując Partnerom kampanii jednocześnie pragnę podzielić się moimi refleksjami, które potwierdzają wyniki badań opublikowanych przez Newsweek i prezentowanych poniżej. Moja refleksja jest następująca, że jako rodzice „Słyszymy, że dzwoni ale nie wiemy, w którym kościele”.

W naszej kampanii reklamowej prowadzonej na Facebooku przed wakacjami proponowaliśmy rodzicom bezpłatny zarówno kurs video jak i bezpłatny 3-miesięczny dostęp do innowacyjnej na rynku aplikacji Safekiddo, zabezpieczającej dzieci przed niebezpiecznymi treściami i grami w Internecie. Dzięki czemu rodzice z panelu na swojej np. komórce mogli:

  • zdalnie zabezpieczać wszystkie urządzenia w domu jak komputer, tablet czy smartfon (5 urządzeń jednocześnie
  • ustawić dostęp czasowy do wszystkich urządzeń indywidualnie
  • zastosować aplikację do wszystkich oprogramowań jak android czy środowisko Apple
  • 6 razy dłużej bezpłatnie korzystać z aplikacji niż standardowo

Odzew był marginalny.  Dlaczego?

A jak Ty masz zabezpieczony swój sprzęt, który udostępniasz dziecku?

Mama, tata, dziecko i Internet.

Cyber Rodzina

Źródło: Raport: „Rodzina, ach rodzina… Teczka trendów w rodzinie 4P/2015”, www.4prm.com

Nowoczesne technologie to codzienność. Jak każdy kij mają dwa końce – pozytywny i negatywny.
Z jednej strony podczas dalekich podróży możemy rozmawiać z bliskimi na skype, być w ciągłym kontakcie telefonicznym, wysyłać sms’y, korzystać z darmowych komunikatorów jak np. WhatsApp, Viber etc.

Z drugiej strony warto, jako rodzic, poznać ”ciemną stronę mocy” Internetu i zacząć edukować siebie i własne dzieci. Jest to wyzwanie szczególnie dla rodziców, bo w wielu sytuacjach możemy się uczyć od dzieci. J I warto być na to otwartym, ambiwalentnym, czyli widzącym i plusy i minusy.

Wypuszczając dziecko w cyfrową przestrzeń boimy się przede wszystkim tego, że zetknie się ono z niebezpiecznymi treściami jak pornografia czy przemoc. Z czasem, gdy jest ono starsze nasze obawy dotyczą nawiązywania kontaktów z obcymi i udostępniania danych i zdęć etc.

Czego obawiają się rodzice, kiedy ich dziecko surfuje w Internecie?

Zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu.

Źródło: http://stylzycia.newsweek.pl/czego-twoje-dziecko-boi-sie-w-internecie-zagrozenia-w-sieci,artykuly,363840,1.html

 

Z drugiej strony nasze dzieci również mają swoje obawy, co pokazują poniższe wyniki badań. Moją szczególną uwagę przykuł punkt drugi, syndrom naszych czasów! Sprawdź sam/a!

Czego obawia się Twoje dziecko korzystając z Internetu?

Strach przed zagrożeniami z Internetu.

Źródło: http://stylzycia.newsweek.pl/czego-twoje-dziecko-boi-sie-w-internecie-zagrozenia-w-sieci,artykuly,363840,1.html

 

Jak często Ty nieświadomie narażasz swoje dziecko na kontakt z niepożądanymi treściami w Internecie?

Newsweek w maju 2015 r. opublikował ciekawy artykuł nt. „Czego twoje dziecko najbardziej boi się w Internecie?”  Przeczytaj tutaj…

Badania pokazują, że aż 90 proc. rodziców czuje się odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dziecka w Internecie, lecz nie wszyscy radzą sobie z tym zadaniem.

Problem jest bliżej niż sądzisz.

„Co dziewiątemu nastolatkowi zdarzyło się wysłać nagie zdjęcie, a co piąty doświadczył hejtu w sieci” – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS dla Orange Polska i Fundacji Dzieci Niczyje.

Wyobraź sobie urodziny Twojego dziecka – nastolatka i tylko dziesięciu jego gości. Statystycznie w tej grupie jedno dziecko wysłało w sieci nagie zdjęcie a dwójka dzieci doznała przykrych komentarzy na swój temat. Pytanie które to dziecko?

Temat Internetu jest wieloaspektowy. Ale to co Ty możesz zrobić to edukować siebie i dziecko zanim ono będzie wiedziało więcej niż Ty w myśl powiedzenia, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Komputer, smartfon, tablet, Internet – to tylko narzędzia, z których można korzystać świadomie w celowy sposób lub bezkrytycznie traktować je jako najtańszą i szybko dostępną formę rozrywki – zamiast spaceru, jazdy na rowerze, kina czy innych wspólnych aktywności z dzieckiem.

Zatem ucz siebie i dziecko z nich świadomie i celowo korzystać, żeby przynosiły więcej pozytywnych niż negatywnych efektów.

Napisz do nas – goen@goen.pl:

  1. Jak sądzisz, dlaczego rodzice nie zareagowali na kampanię „Bezpieczeństwo Twojego dziecka w Internecie”?
  2. Jak Ty rozwiązałeś/łaś ten problemem?
  3. Jeśli masz pytania, wątpliwości  – napisz – na wszystkie odpowiemy – bądźmy w kontakcie.

Pozdrawiam,

Bogna Gąsiorowska
Trener Rozwoju Dziecka i Rodzica