Nieprzysłowiowe „4 litery”,
które czynią cuda w relacji z dzieckiem!


„Mocne rodziny podkreślają, że dobra komunikacja nie koniecznie się po prostu „zdarza”; zwykle wymaga ona czasu i praktyki”

–  Nick Stinnett i John DeFrain

Rodzina jest najważniejszym miejscem, w którym dzieci od małego uczą się przez naśladownictwo co mówić i jak mówić. A od kogo? Od rodziców i dorosłych, z którymi mają najwięcej kontaktu, czyli również dziadków i opiekunek oraz w szkole.

Dzisiaj pokażę Ci metodę „4 litery”, czyli skuteczny sposób jak poradzić sobie w sytuacji kiedy mówisz do dziecka n-ty raz a ono nie reaguje na Twoje prośby i ich nie spełnia.

Dzięki nieprzysłowiowym „4 literom” nauczysz się konkretnie nazywać swoje emocje i  oczekiwania oraz udzielania konstruktywnej informacji zwrotnej (FUKO) dzięki czemu unikniesz bolesnych dla dziecka pouczeń oraz zbędnego potocznie „gadania” i wytykania błędów.

Możesz ją zastosować do przedszkolaka, do dziecka, które rozpoczęło szkołę jak również do gimnazjalisty i licealisty, analogicznie w temacie sprzątania zabawek, porządku w pokoju i samodzielnego odrabiania lekcji, punktualnego wracania z imprezy czy wspólnego siadania do stołu.

Rodzice, którzy nie posiadają tej wiedzy i umiejętności borykają się najczęściej z niemocą, do której trudno im się przyznać nawet przed samym sobą i:

  • są częściej sfrustrowani zachowaniem dziecka
  • nieświadomie wygłaszają bolesne oceny, które prowadzą do poczucia winy u dziecka i obniżania jego poczucia własnej wartości w przyszłości
  • nie budują odpowiedzialności i motywacji u dziecka zamiast tego z dobrego serca dają im „dobre rady”  jak powinny postąpić, lecz one nie potrafią z tego skorzystać

Modelowanie, czyli uczenie się od innych ludzi przez obserwację następuje u Twojego dziecka nie tylko w sferze zachowań w różnych sytuacjach (link: Bandura’s Bobo Doll Experiment  lub   Tato, tato, tato! – Dym) lecz także jest bardzo widoczne w sferze językowej. Na to, jak wypowiada się Twoje dziecko  masz w największym stopniu wpływ Ty  jako Rodzic i możesz modelować  jego sposób wyrażania się dzięki temu, że będziesz dla niego przykładem np. poprzez czytanie książek, własne postawy i wypowiadane słowa. To jednak wymaga czasu.  Sukces stanowi jeden z kluczowych celów i kryteriów, które stawiasz  sobie, jak inni rodzice,  w wychowaniu dziecka. Fakt, że wokół nas są już osoby, które go osiągnęły, niejednokrotnie sprawia, że zastanawiasz się, w jaki sposób sam/a możesz tego dokonać?


Jak skutecznie robią to inni rodzice?

Poznaj metodę FUKO, czyli sposób udzielania informacji zwrotnej, w której opierasz się na faktach, a nie na ocenie dziecka. FUKO pomoże Ci w egzekwowaniu pożądanych zachowań dziecka i  ułatwi rozmowę na miłe i niemiłe tematy. To tylko 4 litery, a potrafią czynić cuda.

Możesz ją stosować zarówno do pochwał i doceniania dziecka, jak również do przekazania mu informacji co powinno poprawić w swoim zachowaniu.

Stosując  FUKO od najmłodszych lat będziesz modelować sposób w jaki  Twoje dziecko będzie potem komunikowało się z Tobą i rówieśnikami bez bolesnych dla innych ocen, pouczeń i szukania winnych danej sytuacji.

 

F – nazwij fakty, co widzisz, co słyszysz

Widzę, że pół Twojego biurka zajmują zabawki a Ty odrabiasz lekcje. Słyszę też głośną muzykę w radio.

U – nazwij swoje uczucia w danej sytuacji, kiedy dziecko nie reaguje na Twoją prośbę

Patrząc na to, czuję się ignorowany/a, że nie reagujesz na moją prośbę abyś sprzątnął/sprzątnęła biurko.

K – nazwij konsekwencje jakie dane zachowanie niesie dla Ciebie

Ta sytuacja powoduje, że zaczynam się złościć i naraża mnie na zbędne powtarzanie i gadanie.

O – nazwij Twoje oczekiwania

Proszę abyś posprzątał/a swoje biurko zanim usiądziesz do lekcji.
(Ważne, aby ta informacja był wypowiedziana życzliwym tonem)
Jeżeli prośba nie poskutkowała za pierwszym razem, możesz ją jeszcze 2 razy powtórzyć jednocześnie komunikując dziecku, ile razy już je o to prosiłeś/łaś.
Jeżeli zdarzy się, że powyższe prośby nie poskutkowały to wyznacz „linię interwencji”.
Jednak zanim to zrobisz, zastanów się nad realnymi skutkami takiego zachowania, sankcjami, jakie chcesz i możesz zastosować. Zrób listę i poinformuj o tym dziecko!


Jak możesz nauczyć dzieci nowych umiejętności bez krytycznych ocen i dobrych rad?

Twoje dziecko potrzebuje jasnych reguł i jest wdzięczne, kiedy ich egzekwowanie nie odbywa się głównie na drodze rodzicielskich przemówień wychowawczych, dobrych rad, bolesnych ocen, poczucia winy, straszenia czy obrażania się i rozżalania.

Modeluj zatem swoje dziecko stosując na co dzień metodę FUKO, która  jednocześnie daje dużo większe gwarancje, że Twoje dziecko nauczy się nowych umiejętności w relacjach z Tobą i innymi ludźmi.

Jeżeli chcesz poznać więcej sposobów na dotarcie do swojego dziecka To jest idealny pierwszy krok dla Ciebie, gdzie specjalnie dla społeczności rodziców GOEN, takich jak Ty, opracowaliśmy cały pakiet z gotowymi materiałami i 7 dniowym planem działania w przypadku, gdy Twoje dziecko Cię nie słucha.


Napisz poniżej:

  1. Jak to zadziałało, czy widzisz odczuwalną różnicę (wyniki ćwiczenia)?
  2. Jeśli masz pytania, wątpliwości  – napisz – na wszystkie odpowiemy – bądźmy w kontakcieJ