Projektant Wnętrz – 4 kroki od myśli do czynu.

„Uważaj czego sobie życzysz, bo jeszcze się spełni”, mówi chińskie przysłowie. Pomyśl ! Czy po głębszym zastanowieniu nie brzmi ono trochę jak ostrzeżenie? A przecież wkraczamy w czas, kiedy życzymy sobie lub innym szczęścia, zdrowia, sukcesów, etc.

Tak jak w naturze tak również w życiu codziennym mamy do czynienia z prawem przyczyny i skutku. To prawo jest wszechobecne, czy tego chcesz czy nie, czy masz świadomość jego oddziaływania czy nie. Ono po prostu było jest i będzie.  Jest czas siewu i zbioru, jest czas pracy i wypoczynku, narodzin i śmierci.
Przyczyna jest jednocześnie skutkiem Twoich działań rodzicielskich podjętych w przeszłości  a skutek staje się analogicznie przyczyną Twoich przyszłych reakcji.

Dlatego warto przyjrzeć się jak w 4 krokach świadomie zacząć projektować swoje Wnętrze?

Jak mówi Stephen Covey w swojej książce  „7 nawyków skutecznego działania”  zacznij po prostu od tego na co, jako rodzic, masz wpływ, od siebie i przestań się koncentrować na rzeczach, które są niezależne od Ciebie! To domena ludzi efektywnych podejmujących wyzwanie zgodnie z myślą… „Żeby poruszyć świat, trzeba najpierw ruszyć się samemu.” Mahatma Gandhi

Na to w jakim punkcie swojego życia osobistego, rodzinnego czy zawodowego znajdujesz się obecnie nie masz już wpływu. To się po prostu już zadziało z Twoim mniejszym lub większym świadomym wkładem i udziałem innych – rodziców, znajomych. To, na co teraz masz jednak  wpływ to świadome kreowanie siebie, dziecka i Waszego przyszłego życia.  Akceptując ten fakt i wybaczając, uwolnisz się od rozpamiętywania przeszłości i lęku o przyszłość na korzyść życia Tu I Teraz. Na korzyść „tworzenia” siebie, swojej rodziny Tu i Teraz. Możesz tego dokonać jedynie swoją intensywną pracą, bo nikt inny tego za Ciebie nie zrobi. Dzięki takiemu podejściu masz jednoczesny wpływ i kontrolę nad swoim życiem i realny wpływ na otaczających Cię ludzi, Twoje dzieci i partnera. Stając się lepszym człowiekiem sprawisz, że świat stanie się również lepszy.

1. krok – myśl pozytywnie. Jak to zrobić?

Żyjemy w czasach przesytu informacjami, w chaosie informacyjnym. Dociera do nas masa wiadomości, których nasz mózg nie jest w stanie przetworzyć. Dlatego ogranicz świadomie źródła negatywnych informacji i skup się na wyszukiwaniu treści pozytywnych, inspirujących. Dotyczy to zarówno radia, telewizji jak i grona znajomych, którymi się otaczasz. Nie rezygnuj ze znajomych, zrób jednak przegląd i zastanów się kto z Twojego otoczenia podnosi Cię na duchu i zacznij w tym gronie spędzać  więcej czasu. Zacznij karmić swój umysł dobrą książką i zainwestuj w „pozytywną biblioteczkę”.

2. krok – słowa, które mają moc. Jak je dobierać?

Tu kluczową sprawą jest WYBÓR. Wybór słów jest naturalną konsekwencją Twoich myśli , na które masz wpływ.
Codziennie dokonujemy wyborów w sprawach ważnych i małostkowych, czasem świadomie i przemyślanie a czasem automatycznie bez głębszego zastanowienia.

Słowa mają potężną moc. Codziennie wypowiadamy tysiące słów i słyszymy kolejne tysiące. Coraz więcej osób przykłada coraz mniejsze znaczenie do tego co „wypuszczają”  z ust.  Na taki stan rzeczy mają gigantyczny wpływ media. Analogicznie do przekazywanych w przewadze negatywnych, sensacyjnych wiadomości, które zasysamy jak gąbka do naszych głów, co wpływa na stan naszych myśli, masowe komunikowanie zmieniło swój charakter i wpływa na język jakim się porozumiewamy. „Wolność słowa”  powoduje, że można powiedzieć co się chce i jak się chce. A kanony językowe ulegają uproszczeniu według potrzeb, czego konsekwencją jest brak poczucia konsekwencji i odpowiedzialności za własne słowa  a ”kij czy kamień może połamać mi kości, ale słowo może złamać mi serce” Robert Fulghum.

Każdy z nas się o tym choć raz w życiu przekonał. Przypomnij sobie sytuację, w której ktoś słowem dodał Ci otuchy, zainspirował Cię, uwierzył w Ciebie. W takiej sytuacji wzbierają w nas pozytywne emocje, ponieważ to co robią słowa to właśnie wpływają na nasze emocje. Głęboko wierzę, że „co dane to oddane”  i wróci do nas. Dlatego moje dzieci uczą się od małego, jak ważne jest to co komunikują innym i oczywiście co za tym idzie w jaki sposób.
Podejmij to wyzwanie i zacznij świadomie dobierać słowa, które wypowiadasz a otoczenie odpłaci Ci się tym samym, bo uśmiech wywołuje uśmiech a dobre słowo też wraca. Czasem też ugryź się w język i przeczekaj, bo „mowa jest srebrem a milczenie złotem”.

3. krok – emocje. Jak je okiełznać?

Emocje wywołują pewien nastrój. Pozytywne emocje wprawiają nas w zadowolenie, emanujemy pozytywną energią, moglibyśmy przenosić góry. Tak jak w przypadku języka, którym się porozumiewasz z innymi masz również wpływ na swoje emocje. Wstając rano masz wybór : Wybieram dobry czy zły dzień? Jaki on będzie? Wstając przysłowiową lewą nogą, co potocznie zwiastuje nieudany dzień, postanów, że raz jeszcze wstaniesz tylko tym razem prawą nogą. Baw się i wpływaj na swoje emocje, przypominaj sobie dobre zdarzenia lub kreuj nowe w swojej głowie. Dodatkowo w rozmowie, kiedy emocje sięgają zenitu,  ugryź się w język zanim powiesz coś, czego będziesz żałować, weź 3 głębokie oddechy (niektórzy wola 10) lub poproś o przerwanie rozmowy lub wyjdź na spacer i wróć do rozmowy. To Ty decydujesz!

4. krok – czyny. Jak urzeczywistnić myśli?

I właśnie przyszedł moment, żeby przekuć myśl na czyny, na konkretne działania. Przypomnij sobie konkretną sytuację, w której Twoje myśli wciąż krążą wokół tego co chcesz osiągnąć. Na początku żar pragnienia powoduje, że zaczynasz o tym opowiadać, towarzyszą temu pozytywne emocje i choć nie wiesz jak do tego dojść z racji braku zasobów  etc. to i tak wiesz, że to zrobisz. Co wtedy robisz? KONCENTRUJESZ się! I to właśnie jest jeden z głównych motorów napędzających do działania. W trakcie tej drogi zauważasz, że potrzebujesz też rozwoju kompetencji  i narzędzi, które pomogą Ci w tym, by Twoje myśli stały się faktami.  Więc działaj i daj sobie prawo do błędów, bo to właśnie porażki są Twoim najlepszym nauczycielem!

Generator szczęścia masz w swojej głowie. To czym go zasilasz i jak pożytkujesz tę energię zależy od Ciebie. Mam nadzieję, że 4 kroki świadomego projektowania Twojego Wnętrza zainspirują Cię do działania. Powodzenia!

Napisz poniżej:

1.    Jak to zadziałało, czy widzisz odczuwalną różnicę (wyniki ćwiczenia)?
2.    Jeśli masz pytania, wątpliwości  – napisz – na wszystkie odpowiemy – bądźmy w kontakcie!